Bebek için en sağlıklı beslenme şüphesiz anne sütüdür. Anne sütü tüm mama ve ek gıdalardan daha besleyicidir. Bebeğin bağışıklık sistemini kuvvetlendirir. Böylece tüm hastalıklara karşı vücut direnç kazanır ve korunur. Anne sütü bu kadar yararlı ise bebekler mama ile ne zaman beslenmelidir? Anne sütü olmadığı ya da yetersiz geldiği durumlarda mama kullanılabilir. Özellikle 0- 6 ay arasında anne sütü yetersizse bebek mutlaka mama ile beslenmelidir. Çünkü bebeğin bağırsakları ek gıdalar için yeterince gelişmemiştir.

Mama Bebeğe Nasıl Verilir?

Piyasada birçok marka bebek maması vardır. Bu ürünleri alırken bebeğin kaç aylık olduğuna dikkat edilmelidir. Bebekler için en pahalı markaları seçip mama hazırlanabilir. Ama bebekler hiç ummadığınız bir markanın mamasını beğenebilir. Bebeğin damak zevkine uygun mama bulunduktan sonra bebeğin kaç aylık olduğuna göre mama paketinin üzerinde yazan ölçülerde mama biberona hazırlanmalıdır. Burada dikkat edilmesi gereken mama için kullanılacak suyun ölçüsünü ve sıcaklığını iyi ayarlamaktır. Suyun sıcaklığını elin üzerine birkaç damla damlatılarak sıcaklık bebeğin ağzına göre ayarlanabilir.

Bebeğe Mama Vermek Kolaylık mı?

Kimi anneler bazen çevrenin etkisiyle bazen de kendi istekleriyle bebeklerine anne sütü vermek yerine mamayı tercih ederler. Özellikle bebeklerinin daha kilolu olmasını isteyen anneler mamayı tercih ederler. Bu çok büyük bir yanlıştır. Şişmanlık sağlık değil hastalık sebebidir. Her bebek kendine özgü bir büyüme süreci geçirir. Başka bebeklerle kıyaslama yapmak bir başka büyük yanlıştır. Önemli olan bebeğin sağlıklı olmasıdır. Bir bebek kendi ayındaki başka bir bebekten daha zayıf ya da daha kısa olabilir. Özellikle çevredeki söylemlere kulak asılmamalıdır. Büyüme en hızlı bebeklikte olmakla beraber ergenlik çağına kadar devam eder. Kısa görülen bir çocuk ergenlik döneminde birçok yaşıtından daha uzun boylu olabilir. Sağlık her zaman ön planda olmalıdır.

Bebekler Mama ile Ne Zaman Beslenmelidir?

Yorum Yap