Bebeğe dokunarak yapılacak olan masaj, bebeğe güven ve sıcaklık hissi verir. Anne ile bebek arasında ki ilişki, annenin bebeğine dokunması ile gelişir. Doğduğu ilk zamanlarda bebek, görme ve işitme olayından daha çok, koku ve dokunma duyusu sayesine etrafında ki olup bitenleri anlamaya çalışır. Bebeğe yapılan masaj, eğlenceli ve rahat olduğu kadar bebek ile iletişim kurulması ve zaman geçirilmesi için çok önemlidir. Ancak masaj yapılmaya başlanmadan önce bebeğin masaj yapılmasını istediğinden emin olunması gerekir. Bebek masaj yapılması istemediği takdirde ya kafasını çevirir ya da ters döner ve bu şekilde masaj yapılmasını istemediğini belli eder. Masaj bebek banyo yaptırıldıktan sonra yapılabilir. Ilık olacak şekilde zeytinyağı veya badem yağını bir kaç damla avuç içerisine damlatılarak bebeğin ayak tabanları ile beraber nazik hareketlerle topuk ve parmaklara doğru ovulmalıdır. Bunun dışında birçok bebek masaj teknikleri vardır. Bunlar;

Vücut Masajı

Bebeğin omuzlarından nazik hareketlerle bebeğin göğsüne doğru yavaş yavaş masaj yapılarak gidilmelidir. Daha sonra kollarla beraber omuzlardan dirseklere doğru masaj işlemi devam ettirilmelidir. Ancak bu işlemler sırasında bebeğin yağ olmaması çok önemlidir. Yağlanma durumu olursa bebeğin ellerini ağzına götürmesine fırsat verilmeden bebeğin elleri silinmelidir. Bunun yanında bebeğin karnının yumuşak olması durumunda göbek etrafına da dairesel hareketlerle masaj yapılabilir.

Sırt ve Yüz Masajı

Bebeğe yüz masajı yapılırken mutlaka parmak uçları ile yapılmalıdır ve alın ortasından başlayarak yüzün dış tarafı ve yanaklara doğru nazik ve yumuşak hareketlerle ovulmalıdır. Bebekte yüze yapılacak olan masajdan sonra rahatlama meydana gelmişse o zaman da sırt üstü yatırılmalı ve kafasından başlayarak yine yumuşak ve nazik hareketlerle topuklara kadar ovularak masaj yapılmalıdır. Ayrıca bebek yapılan masajdan rahatsız olup buna tepki gösterecek davranışlarda bulunuyorsa kesinlikle masaja devam edilmemesi gerekir.

 

Bebek Masaj Teknikleri

Yorum Yap