Bağırsak parazitleri olarak bilinen rahatsızlığın birçok ismi vardır. Bunlar arasında halk dilinde en çok kullanılanı tenya, parazit, kökbacaklılar ve kurttur. Bağırsak içerisinde bulunan tenyalar bağırsak içerisinde koloni halinde yaşarlar. İnsanların beslendikleri gıdalar ile beslenerek kişilerde birçok sağlık sorununa neden olurlar. Bağırsak içerisinde bulunan tenyalar bazı durumlarda mikrop kadar ufak bazı durumlarda da bir kaç cm büyük olabiliyorlar. Kişilerde en sık rastlanan tenya tüyü genellikle protozoa ve amoebas ismi verilen ve içme suyundan geçen tenyalardır. Genellikle bu tür tenyalar kişilerin savunma sisteminin zayıf olduğu noktada ortaya çıkan su ve dışkıda görülen bir tenya türü olarak dikkat çekiyor. Bu rahatsızlıktan muzdarip olan birçok kişi bağırsak tenyası nedir? Tedavisi nelerdir? Sorusunun cevabını arıyor.

Tenyalar Hangi Durumlarda Kişilerde Görülür?

Bağırsak tenyaları genellikle kişilerin bağışıklık sisteminin zayıflaması durumunda kendisini gösterir. Kişinin bağışıklık sisteminin zayıflaması ile birlikte savunma mekanizmasının dayanıksız hale gelmesine bağlı olarak tenyalar kişilerde çeşitli hastalıkların zeminini hazırlar. Kişilerin sebze tüketiminden ziyade çok sayıda hazır yiyecekleri tüketmesi durumu da tenya oluşumuna neden olan etkenler arasında gösteriliyor. Kişilerde görülen stres ve strese bağlı depresyonlar yine tenya oluşumunun nedenleri arasında gösteriliyor. Aynı zamanda yapılan araştırmalarda yüksek tansiyon da tenya oluşumuna neden olabiliyor.

Bağırsak Tenyasından Nasıl Kurtulunur?

Bağırsak tenyasından kurtulmak için öncelikle kişilerin dengeli beslenmeleri şarttır. Dengeli beslenmeleri ile birlikte bağışıklık sistemleri gelişeceğinden tenya oluşumu da engellenir. Aynı zamanda her zaman hijyenik olunması gerekiyor. Özellikle tuvalete girildikten sonra ellerin mutlaka yıkanması gerekiyor. Çünkü bağırsak tenyalarının en çok görüldüğü yerler tuvaletlerdir. Kişilerin hazır yiyeceklerden ziyade sebze ve meyve tüketimleri de tenyaların oluşumunu engelleyen en önemli özellikler arasında yer alıyor.

Bağırsak Tenyası Nedir? Tedavisi Nelerdir?

Yorum Yap