Tırnak mantarı ayaklarında meydana gelen dış etkenlerden oluşan enfeksiyondur. Mantarlar var olmak için sepici olmak zorunda değildirler. Mantarlı kişi ile dokunuşunuz olmasa da mantar oluşumu gerçekleşebilir ya da mantarlı kişilerle daima dokunuş halinde olmanız durumunda mantar meselesi yaşamayabilirsiniz. Ayak tırnağı mantarı tedavisinde genellikle mantar ilaçları takviyesiyle yapılır. Bu ilaçlar ise mantar kremi şeklinde ortaya çıkmaktadır. Ne yazık ki ayak tırnağındaki mantar tedavisi oldukça zor ve çoğu hastalarda başarısızdır. Tırnak hastalıkları tedavi edildiği halde şekil bozukluğunun eski haline çevrilmesi epeyce zordur.

Tırnak Mantarının Olma Nedenleri

Tırnak mantarı mikropların, yerleşip, sporlanması ile meydana çıkar. Tırnaklar bu mantarların hayat bulması için olabildiğince elverişli bir yer sağlarlar ve yapıları bakımından da mantar oluşumunu hızlandırırlar. Özellikle ayak parmağında ve çoğunlukla da başparmakta meydana gelirler. Başlıca nedenleri ayağınızın uzun süre ayakkabı içinde kalması. Kaliteli malzemelerden üretilmemiş hava almayan ayakkabıları kullanmak. Ayak bakımına önem vermemek olarak bilinmektedir. Şeker hastalarında ve dolaşım sistemi rahatsızlığı olan kimselerde daha sık rastlanmaktadır.

Tırnak Mantarı Nasıl İyileştirilir?

Ayak tırnak mantarı tedavisi mikrobik tedavi ve estetik iyileştirme olmak üzere iki kısımda incelenir. Evvela mantarın tamamen temizlenmesi gereklidir. Bunun için meselenin mantar olduğunun kati olarak onaylanması gereklidir ve testler yapılmalıdır. Ayak tırnak mantarı şekil bozukluğu bazı mineral ve vitamin eksikliği ile aynı neticeleri gösterir ve bundan dolayı karıştırılabilir.

Ayak Tırnak İlacı

Ayak tırnak mantarları için dıştan kullanılan topikal antifungal pomatlar ve merhemler tırnak solisyonları kullanılır. Mantarın şekline ve durumuna göre kullanılacak ilaca doktorun karar alması daha doğru olacaktır. Bireysel olarak eczaneden almış olduğunuz ilaçlar tesir etmeyebilir. Mantar ilaçları ağır ilaçlardır. Asla doktor kontrolü olmadan kullanılmamalıdır.

Tırnak Mantarına Doğal Çözüm

Tırnak hastalıkları iyileştirmesi çok güç olan ve çoğu zamanda olumlu sonuç alınamayan sorunlardır. Tıbbi metodlar günümüzde tam olarak başarılıdır diyebilmek doğru olmayacaktır. Bunu tıp doktorları dahi tırnak mantarıyla ilgili gereken tedavi metodu olamadığını kabul etmektedir. Bu hastalıkla ilgili türlü bitkisel tedavi yöntemleri vardır. Aynı ölçüde karbonatla suyu karıştırıp pamuk yardımıyla tırnağınıza sürün. Bu karışımı günlük olarak uygulayın. Karbonat güçlü bir mikrop yok edicidir. Bir kabın içerisindeki suya bir çay bardağı sirke koyun ayaklarınızı bu suda bekletin. Kekik yağı ve zeytinyağını eşit ölçüde karıştırın ve tırnağınıza sürün.

Ayak Tırnağı Mantarı

Yorum Yap