Ayak kokusu genetik nedenlere dayanmaz, ne yediğinizle ne içtiğinizle ve ayaklarınızı temiz tutup tutmadığınızla ilişkilidir. Ayak kokusu nasıl önlenir? sorusunun basit cevapları vardır.

Hijyenin Önemi

Ayaklarınızı her gün yıkarsanız ayak kokusundan kurtulabilirsiniz. Yıkama işlemini anti bakteriyel bir sabunla yapmanız faydanıza olacaktır. Ayağınızı yıkadıktan sonra özellikle parmak aralarını kurutmak çok önemlidir. Ayaklarınızı kuruttuktan sonra elma sirkesine bandırılmış pamuk ile parmak aralarınızı ovun. Ayak tırnaklarını düzeltin ve temiz tutun. Bunları yapmak tırnak mantarını önlemeye de yardımcı olur. Ayaktaki ölü deriden kurtulun, çünkü ölü deri, bakterileri ve mantarları tutar. Bu işlem için ayak fırçası kullanabilirsiniz. Ayağınızı temizledikten ve kuruttuktan sonra, ekstra nemi absorbe edebildiğinden ayağınızın üzerine karbonat, mısır nişastası veya arpa tozu gibi tozlar dökebilirsiniz. ‘Bunlar nimettir ben bu tozları ayağıma dökemem’ diyorsanız nimet-free çözüm yollarını deneyebilirsiniz. Ne yazık ki bitkisel çözümlerin çoğu nimet içermektedir.

Ayakkabılarınızı Her Gün Değiştirin

Her gün aynı ayakkabıyı giymemek ayakkabınızın kokmasını engeller. Aynı ayakkabı çiftini en az bir gün arayla kullanın böylece o ayakkabı çiftinin kokmamasını sağlamış olursunuz. Ayağınızdaki teri emmen deri ayakkabılar yerine, ayağınızın nefes almasını sağlayan bez ayakkabıları tercih edin. Soğuk ya da temizlik sorunu yoksa evinizde yalınayak dolaşın .Açık terlikler de ayak kokunuzun azalmasına yardımcı olacaktır. Ancak açık terlikler suyla temas ettiklerinde mutlaka kurutulmalıdır.

Çorap giyin ve sık sık değiştirin

Özellikle yün, pamuk veya yün / pamuk karışımı çoraplar nemi emer. Pamuklu veya yünlü çoraplar naylon çoraplardan çok daha iyidir. Bazı spor çoraplarında ayakları kuru tutmak için havalandırma delikleri bulunur.

Ayak Kokusu Diyeti

Her diyeti yaptınız da bir ayak kokusu diyeti mi kaldı yapmadığınız? Onu da öğrenmenin zamanı geldi… Kükürtlü gıdaları tüketmekten kaçının. Bu gıdalarda bulunan sülfit gibi bileşenler vücutta parçalanır ve ter ile dışarı atıldığında hoş olmayan kokular yayabilirler. Bununla birlikte sülfit içeren çoğu gıda yaralıdır. Soğan, sarımsak, brokoli, karnabahar, lahana, çay, kahve…. Rafine karbonhidratlardan uzak durmaya çalışın. Beyaz ekmek, makarna, beyaz pirinç ve hamur işi gıdalar rafine karbonat içerirler.

Ayak Kokusu Nasıl Önlenir?

Yorum Yap