Soluduğumuz havanın akciğere iletilmesini bronşlar sağlar. Farklı sebeplerden dolayı bu bronşlar daralır ve kasılma gösterir. Bu sebepten dolayı nefes almak zorlaşır ama aldığı nefesi vermek hastalar için çok daha güçtür. Nöbetler halinde ortaya çıkan bu duruma astım adı verilir. Astım hastası olan kişiler bazı şeylere karşı çok daha fazla duyarlıdırlar. Bu maddeler hastaların nefes almasını güçleştirip hırıltılı nefes almaya ve öksürmeye sebep olur. Ataklar arasında hastalar gayet rahattır ve günlük yaşamlarına normal şekilde devam ederler. Özellikle çocuklarda daha sık görülse de yetişkin kişilerde astım gözlemlenebilir. Peki Astım ataklarının sebepleri nelerdir? Astıma sebep olan faktörler nelerdir?

Aileden gelen kalıtımsal nedenler ve kişilerin yaşadıkları ortamlardaki faktörler astım hastalığı üzerinde büyük etkendir. Sözü edilen bu etkenler astım hastalığını oluşmasına ve atakların başlamasına neden olur. Aile bireylerinde astım hastası olan kişilerde bu hastalığın gözükme oranı çok daha yüksektir. Özellikle hem anne hem de babası astım olan kişilerde bu olasılık çok daha fazla artar ve risk yükselir.

Astımın en büyük neden alerjik faktörlerdir. Astım hastası olan kişiler bazı maddelere karşı çok daha fazla duyarlı olurlar. Toz, çiçek polenleri, hayvan tüyleri, evde görülen böcekler ve nemli ortamlar hastaları zorlar ve ataklara neden olabilir. Mevsimsel geçişler ve soğuk hava astımı tetikler.

Bazı maddeler vücudun reaksiyon vermesini sağlar. Sigara dumanı, parfüm, kömür, tebeşir tozu ve kirli hava astım hastalığını tetikleyen en büyük faktörler arasında yer alır.

Astım belirtileri nelerdir?

Astımda en belirgin belirti hastaların nefes almakta güçlük çekmeleridir. Hastalarda hışırtı tarzında nefes almak gözlemlenir. Astım hastalarında en çok görülen belirti ise öksürüktür. Oldukça kuru ve inatçı bir öksürük vardır. Özellikle sabaha karşı ve gece oluşur. Hastalarda balgam şikayeti vardır. Daha sık nefes alıp verirler.

Astım Ataklarının Sebepleri Nelerdir?

Yorum Yap