aşı

Aşılama Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler

Diğer tedavilerde olduğu gibi aşılamanın da kendine göre riskleri vardır. Özellikle dikkatli edilmesi gereken husus da enfeksiyon kapmasıdır. Aşılama işleminin steril koşullarda yapılması gerekir ve işlem gerçekleştikten sonra doktorlar antibiyotik vermek suretiyle enfeksiyon riskini ortadan kaldırmaktadırlar.

Aşılama tedavisinde en çok çekinilen konu aslında çoğul gebelik ile karşılaşılması ve karında sıvı toplanması neticesinde seyreden aşırı uyarılma tablosunun ortaya çıkması yani hiperstimulasyondur. Aşırı uyarılma tablosu gelişmeye başladıktan sonra hastanın durumu dikkatle izlenmelidir.

Peki aşılama sonrası dikkat edilmesi gerekenler nelerdir? Yumurtlama tedavisinde tek veya iki yumurta geliştirilmesine yönelik tedavinin düşük dozlarda yapılması birden fazla yumurtanın gelişmesi durumunda gerekirse tedavinin iptal edilmesi söz konusu olabilir. Birkaç gün ilaçsız bekleme tedavisi sayesinde fazla yumurtaların bir kısmı körelerek çoğul gebelik ve aşırı uyarılma sendromu riski kısmen azaltılabilir. Kanda bulunan hormon seviyeleri ölçülerek ve 1500 pg/ml üzerindeki değerler dolayısıyla tedavi iptal veya coasting kararı vermek mümkün olabilir.

Şayet aşırı uyarılma söz konusu olursa kliniğin ağırlığına bağlı olarak tedavi belirlenir ve kan sulandırıcı iğneler verilerek istirahat önerilir. İstirahat döneminde aşırı aktiviteler ve cinsel ilişki kısıtlanır. Sıvı alımı ve beslenme düzenlenir. Karında aşırı sıvı toplanması halinde hasta hastaneye yatırılarak takip altına alınır. Fakat tüm bu riskler deneyimli merkezlerde yapılan aşılama tedavilerinde %1-2 oranında görülmektedir. Tedavi çoğunlukla başarıyla sonuçlanmaktadır.

Aşılama Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler