Kadınlar her ay adet döngüsü yaşarlar ve bu her ay olan adet döngüsünde bayanlarda yumurtlama meydana gelir. Âdetin 13 ve 14.günü arasında ovulasyon yani yumurtlama oluşur. Bu yumurtlama olayı bazı kadınlarda olmaz ve bunun adına anovulasyon denir. Anovülosyon kadınlarda genelde adet düzensizliğine neden olur. Bu şikâyeti olan kadınlar ara ara regli olur ya da ara kanamalar meydana gelir. Bunun adına oligomenore denir. Âdetin 3. günü yapılan hormon testleri ve yumurtalık ultrasonu bu hastalık hakkında kesin bilgi veriyor. Vücudun ısı ölçümü yapılarak adetin 21.günü progesteron ölçümü yapılarak hormon seviyesi öğrenilir ve kadının anovulasyon olup olmadığı bu şekilde anlaşılır. Bunun için doktora gidip bazı testler yapılması gereklidir.

Yumurtlama Olmadığı Nasıl Anlaşılır?

Yumurtlama olmadığını anlamak için ilk önce doktor tarafından çekilecek olan ultrasonda yumurtalarda çatlama var mı yok mu diye bakıldıktan sonra bazı hormon testleri yapılarak kesin tanı konulur. Tedavinin uygulanması için hastanın bebek isteyip istemediğine göre uygulanır. Fakat hasta bebek istiyor ise ilaç tedavisine başlanarak yumurta büyütme ve yumurtlama tedavisine başlanır. Eğer ki hasta gebelik istemiyor ise adet düzenleyici hormon ilaçları ile tedavi edilir. Bu tedavide hastanın yaşı da önemlidir. Halk arasında bu hastalığa yumurtalık tembelliği denilmiş fakat tıp dilinde böyle bir ismi yoktur. Tıp dilinde bu hastalığa anovulasyon denir. Kadınlarda yumurtlamanın olmaması konusunda bir çok faktör vardır; stres, travma, vajinal enfeksiyon, anneden gelen genetik faktörler, kilo kaybı, tümör, over yetmezliği, polistik over gibi bir çok nedeni bulunuyor.

Yumurtlama Olmamasının Belirtileri

Karında ve kasıkta ağrı ve krampların meydana gelmesi, vücutta oluşan şişlik özellikle karın bölgesinde, göğüslerde gerginlik ve aşırı hassaslık, cinsel isteğin artması, koku ve tat almada değişiklik bunlar bazı kadınlarda yumurtlama meydana gelmediğinin bazı belirtileridir.

Anovulasyon Yumurtlamanın Olmaması

Yorum Yap