Her anne çocuklarının en iyi şekilde yetişmesini ve sağlıklı olarak büyüyerek hayata atılmasını ister. Ancak çocukların anneleri tarafından yetiştirilmesi düşünüldüğü gibi kolay değildir. Çocuklar ile anneleri arasındaki duygusal bağın bir kenara bırakılarak mantıklı bir şekilde davranışsal özelliklerin çocuklara verilmesi oldukça önemlidir. Bu nedenle çocukları olacak ya da çocuk yetiştirme sürecinde olan birçok annelerin çocuklarına davranışları nasıl olmalıdır? Sorusuna cevap arıyor.

Realist Yaklaşım İdealist Fikirler Üretir

Annelerin çocuklarına davranışlar realist olmak zorundadır. Eğer çocuğu bir konuda hata yapıyorsa yapmış olduğu şeyin hata olduğunu bu hatayı devam ettirmesinin ortaya çıkaracağı sorunları anlatarak ve göstererek doğru olan yolu göstermeleri gerekiyor. Annelerin çocuklarına karşı yapması gereken davranışlardan birisi de çocuklarını dinlemeyi bilmeleridir. Bir konu konuşulduğunda çocukların fikirleri de sözleri bitene kadar dinlenmelidir. Bu özellik çocukların fikirlerini hür bir şekilde ifade etme yeteneği kazanmasını sağlar. Anneler çocuklarını yetiştirirken başkalarının çocukları ile kıyaslamamalıdır. Kıyaslama yapmak aşağılık komplekslerinin oluşmasına neden olacağı için bu durum da çocukların mutsuz olmasına neden olacaktır. İlgi alanlarına saygı duyularak yönelmek istedikleri alanlar konusunda ortak hareket edilmelidir.

Başarısızlık Nedenleri Anlatılmalı

Çocuklar hayata adapte olma süreçlerinde sosyal çevre, okul ve arkadaş ilişkilerinde başarısızlıklar ile karşılaşabilirler. Bu başarısızlıklar sonrasında annelerin çocuklarına başarısızlığın insan hayatında olabileceğini yapılması gerekenlerin belirtilmesi ile birlikte başarısızlıkların son bulacağı konusu anlatılmalıdır. Çocukların eğitimlerinde de yeteneklerine göre alanlarına yönlendirilmesi ve çocukların ilgi duydukları konulara yönelmelerinde onlara destek olmaları gerekiyor. Anneler özellikle çocukların ergenlik dönemlerindeki ruhsal değişimlerin göz önüne alarak sabırlı olmaları gerekiyor. Özellikle kimliklerinin tam oturmaya başladıkları bu dönemlerde büyük bir sabra ve hoş görüye ihtiyaçları olduğundan bu dönemde annelere büyük görevler düşüyor.

Annelerin Çocuklarına Davranışları Nasıl Olmalıdır?

Yorum Yap