Anne Sütü Faydaları Oldukça yüksek besin değerlerine sahip anne sütünün faydaları nelerdir? Anne sütü; özellikle memeli canlılarda görülen, canlı türünün dişisi tarafından salgılanan, üretilen ve yavru canlıyı beslemek amacıyla kullanılan vücut sıvısıdır. İnsanlarda oldukça zengin besin değerlerine sahip anne sütü ile UNESCO tarafından bebeklerin ilk 6 ay mutlaka anne sütü ile beslenmesini önermiştir. Altı aydan sonra ek gıdalarla beslenerek, iki yaşına kadar devam etmelidir. Peki, besin değerleri bu kadar üst düzey olan anne sütünün faydaları nelerdir?

Besin Değerleri Açısından Oldukça Zengin

Anne sütü, dünya üzerinde bulunan en zengin mineral ve vitaminlere sahip besin kaynağıdır. Öyle ki yeni doğan bir bebeğin ilk altı ayda alması gereken besin sadece anne sütüyle sınırlı kalabiliyor.

Hastalıkları Önlüyor

Doğum sonrası ilk günlerde salgılanan süt, ”kolostrum” diye tabir edilmektedir ve bu kolostrum, bebeğe ilk günlerde enfeksiyonlara karşı üst düzey koruma sağlıyor. Bebek bireyin bağırsaklarının çalışması için gerekli bakterileri üretmeye yardımcı oluyor.

Obeziteyi Önlüyor

Bebek emzirilirken salgılanan annelik sıvısında, ilk emzirme ve son emzirme arasında oldukça değişken bir besin değeri farkı vardır. Bebek ilk emzirmeye başladığında daha çok geliştirici ve yapıcı olan protein ağırlıklı süt salgılanırken, emzirmenin sonuna doğru bariz olan yapı taşı yağ oluyor ve bu da bebeğin son emzirme döneminde vücuduna yağ girişini sağlayarak doygunluk hissi yaratıyor. Bu sayede ek bir besin ihtiyacına gerek kalmadan, obeziteye karşı önlem alınıyor.

IQ Puanını Yükseltiyor

Anne sütü alımını sağlıklı ve tam dönemle tamamlamış bir bebeğin beyin gelişimi ve dolayısıyla IQ notu, diğer bebeklere oranla daha yüksek oluyor. Nedeni hala tam olarak keşfedilmemekle beraber, bine yakın bebek üzerinde yapılan araştırmalar sonucu anne sütüyle beslenen bebeklerin zekâ gelişiminin diğer bebeklere oranla daha yüksek olduğu kanıtlanmıştır.

Anne Sütünün Faydaları Nelerdir?

Yorum Yap