Hamilelik süreciyle başlayan göğüslerde süt oluşumu bebek doğduktan sonrası için, annelerin özenle beslenmelerini gerekli kılar. Özellikle ilk altı ay boyunca bebeklerin yalnızca anne sütü ile beslenmeleri gerekir. Altıncı aydan itibaren ek gıdalara geçilebilir. Fakat ilk altı ay anne sütü oldukça önemlidir, hamilelikten başlayarak doğum sonrası da devam eden anne sütü macerası, annenin beslenmesi ile vitamin ve mineraller bakımından zenginleşir. Yeni doğan bebek anne sütünde bulunan mineraller  ile beslenmeye başladığı zaman sağlıklı bir şekilde büyümeye devam eder.

Anne Sütünün Faydaları

Anne sütü bebekler için en uygun beslenme şeklidir. İçerisinde bulunan mineral ve vitaminler ile bebek için zengin bir besin kaynağıdır. Anne sütünde bulunan mineral ve vitaminler bebek tarafından kolayca sindirilebilir özellikte olduğu için bebeğin doğasına uygundur. Ancak son yıllarda bazı anneler bebeklerini emzirmemektedir. Bebeğini emziren anne sayısı yüzde otuz azalmıştır. Bu durum tıbbi açıdan uygun görülmez. Yapılan araştırmalar ışığında görülmüştür ki, emzirmek hem anne hem de bebek için çok sağlıklıdır.

Anne Sütünde Bulunan Mineraller

Anne sütü besin değerleri bakımın zengindir. Bebek doğduğu günden itibaren bir yıl boyunca anne sütünden mineralleri alabilir. Anne sütünde oldukça önemli olan protein, kalsiyum, yağ, vitamin A ve diğer birçok besin kaynağı bulunur. Anne sütünde bulunan mineraller ve vitaminler bebeğin bağışıklık sistemini güçlendirerek bebeğin hastalıklara karşı olan direncini artırır.

Bunun yanında diğer sütlerde olan laktoz (yani süt şekeri, bebeğin en çok ihtiyacı olan şey) anne sütünde en fazladır. Anne sütünde yeteri kadar vitamin vardır dışarıdan ek besine ihtiyaç duyulmaz. Yeteri kadar demir içerir. Fazlasıyla demir olmasa bile bebeğin bağırsaklarında emilebilme oranı yüksektir. Anne sütü ile beslenen birçok bebekte demir anemisine çok sık rastlanmaz. Yeteri kadar tuz, kalsiyum ve fosfat içermektedir.

Anne Sütünde Bulunan Mineraller

Yorum Yap