Ani Tansiyon Düşüklüğü Tedavisi nelerdir? Düşük tansiyonu olan kişilerin tuz oranını biraz arttırarak beslenmeleri gerekebilir. Ayrıca düzenli uyumak, fazla yorulmamak önemlidir. Aniden ayağa kalkmak gibi davranışlardan kaçınılmalıdır. Bol su içmek önemlidir. Aşırı sıcak yerler iyi değildir. Az ve sık beslenmek çok fazla aç kalmamak gereklidir.

Düşük Tansiyon

Ani tansiyon düşüklüğü tedavisi son derece önemlidir. Bazı insanlar için, düşük kan basıncı, özellikle aniden düştüğünde veya bazı belirtilere ve semptomlara eşlik ettiğinde altta yatan bir problemi işaret eder: Baş dönmesi veya başın çarpması, Bayılma (senkop) bulanık görme, mide bulantısı, yorgunluk, konsantrasyon eksikliği, şok, aşırı hipotansiyon, hayatı tehdit eden duruma neden olabilir. Bulgular ve belirtiler şunları içerir: Özellikle yaşlı insanlarda karışıklık Soğuk, nemli, soluk cilt, hızlı, sığ nefes, zayıf ve hızlı nabız izlenebilir.

Ne Zaman Doktora Başvurulmalı?

Şok belirtileri varsa, acil tıbbi yardım istenmelidir. Sürekli olarak düşük kan basıncına sahip ise ve kişi kendinizi iyi hissetmek istiyorsa, doktoram muayene olmak gereklidir. Örneğin zaman zaman başlayan baş dönmesi ya da başın çarpması nispeten küçük bir sorundur. Ancak yine önlem almak uygun olur. Hipotansiyon belirtileri veya semptomları varsa, daha ciddi problemleri gösterebildikleri için doktora danışmak önemlidir. Semptomlarınızın ortaya çıktığı anda ve o sırada ne yaptığınızı kaydetmeniz yararlı olabilir. Kan basıncı, her kalp atışının aktif ve dinlenme aşamaları sırasında damarlarındaki basıncın ölçümüdür. Tansiyon basıncındaki alt sayı, kalpler atımlar arasında dinlenirken atardamarlarınızdaki basınç miktarını belirtir. Mevcut kılavuzlar, normal kan basıncını 120/80 mm Hg’den düşük olarak tanımlar. Vücut pozisyonuna, solunum ritmine, stres düzeyine, fiziksel duruma, aldığınız ilaçlara, yediğiniz ve içtiğiniz ve günün saatine bağlı olarak kan basıncı gün boyunca değişir. Kan basıncı genellikle geceleri en düşük seviyededir ve uyanma anında yükselir.

Ani Tansiyon Düşüklüğü Tedavisi

Yorum Yap