akromegali

Akromegali nedir?

            Akromegali, hipofiz bezinin büyüme hormonunu aşırı salgılaması sonucu ortaya çıkan bir hastalıktır. Halk arasında dev hastalığı olarak da bilinir. Çoğunlukla, çocukluk dönemine özgün olmayan bu rahatsızlık ergenlik dönemi sonrasında görülür. Çocuklarda karşılaşıldığında ise devlik şeklinde seyreder. Bu hastalığa ilk doğru tanı 1886 yılında, Pierre Marie tarafından konulmuştur.

Büyüme hormonu aşırı salgılandığında yüzün şekli değişmeye başlar, irileşir. Özellikle terleme, ayak ve ellerde büyüme, çene kemiğinde irileşme, baş ağrısı, görme bozukluğu ve yorgunluk hastalarda görülen ilk belirtilerdir. Ayrıca göğüsten süt gelmesi, diyabet, cinsel sorunlar, nöropati ve artroz bu hastalığın neden olduğu başka rahatsızlıklardır. Aynı zamanda, özellikle solunum sistemi olmak üzere diğer organları da olumsuz yönde etkilediği tespit edilmiştir. Ses tellerinde kalınlaşmaya neden olur. Geri dönüşümsüz artrrit rahatsızlığına sebep olmaktadır. Akromegali, ölüm riskini 2-4 kat oranında arttırmaktadır. Hipofiz bezinin büyüme hormonunu aşırı salgılaması sonucunda hipofiz bezinde oluşan yerleşik tümörler rahatsızlığın temel nedenidir. Fakat bu tümörün büyüme hızı oldukça zayıftır. Bu nedenle neredeyse on yıla yakın gecikmelerle teşhis konulmaktadır.

Akromegali, oldukça az rastlanır bir rahatsızlıktır. Genelde, otuz ve altmış yaşları arasında görülür. Erkek ya da kadına özgü bir yanı yoktur. Her cinste görülme ihtimali vardır. Hastalık geç teşhis edilme özelliğine sahip olduğu için hastanın yüksek tansiyon, uyku apnesi, kalp ve damar hastalıkları, kanser gibi rahatsızlıklara yakalanması yaş grubuna göre orantılandığında neredeyse iki kat artmaktadır. Büyüme hormonunun fazla salgılanması sonucu hastaların %80’inde insülin direnci artar, %40’ında gizli şeker oluşur ve – %25’inde ise şeker hastalığının nüksettiği görülür.

Büyüme hormonu seviyesinin normal değerlerine indirilmesiyle ve tümörün baskısını ortadan kaldırmasıyla tedavinin ilk adımları atılmış olur. Cerrahi operasyon en çok tercih edilen tedavi yöntemlerinden biridir. Bu yolla tümör ortadan kaldırılabilir. Ek olarak ilaç tedavisi ve ışın tedavisi de gerekebilmektedir. Işın tedavisinin etkisini tam olarak görebilmek için iki-beş yıl tedavinin devam etmesi öngörülür. Ayrıca büyüme hormonunu kontrol altına alan yeni nesil ilaçlarla da akromegali hastalığına tedavi sağlanabilir.

Akromegali

Yorum Yap