Bu tedavinin özelliği kanseri yok etmek ve vücuttan uzaklaştırmaktır. Bu tedavi, üç farklı şekilde yapılmaktadır. Cerrahi, kemoterapi ve radyasyon tedavisi olarak bilinmektedir. Tedavinin farklılığı, hastalığın vücut içerisindeki yayılma ve akciğerlerin çalışma durumuna bağlanmaktadır. Küçük hücre içeren ve içermeyen akciğer kanserleri farklı yöntemler ile tedavileri yapılmaktadır. Küçük hücreli akciğerlerin kanser durumu oldukça kötü durumdadır ve vücut içerisinde adeta yayılmadık yer bırakmayacak şekilde bulunmaktadır. Belirtilen bu tür için ışın tedavisi kullanılmaktadır. Küçük hücreli olmayan akciğer için bir bölümün alınması gerekmektedir. Kanserin, akciğerdeki etkisine ve büyüklüğüne göre alınması gereken bu bölüm değişmektedir. Ameliyatların, hasta uyutularak yapıldığı bilgisi aktarılmaktadır.

Akciğer Kanseri Belirtileri

Bu hastalığın, birçok farklı sebepleri ve belirtileri bulunmaktadır. Omuz veya sırt bölgelerinde oluşan ağrıları sonucunda öksürük gibi şikâyetler oluşuyorsa bu akciğer kanseri hastalığının belirtisi olarak görülmektedir. Bu şikâyetler sonucunda yüzde elli olarak bu hastalık için teşhis konulmaktadır. Göğüs ağrısı şikâyetlerinin artması bu hastalığa doğru yön koyulmasına neden olmaktadır. Nefes darlığı da bu hastalığın belirtilerinden birisi olmaktadır. Yaşlı veya kilosu fazla olan insanların bu konuda hekimlerine başvurması oldukça geç olarak görülmektedir. Sağlık ile ilgili yaşanan; depresyon, iştah azalması ve yorgunluk bu hastalığın belirtilerinden olmaktadır.

Kanser Tedavisinden Sonraki Süreç

Ameliyatı geçirmiş olan hastalar, normal bir şekilde nefes almaktadır. Bu rahat nefesin alınabilmesi için bir şart sunulmaktadır. Fizyoterapistler, bu konuda hastalara oldukça yardımcı olmaktadır. Birçok hasta bu tedaviden daha sonra ağrılar yaşamaktadır. Ağrıların azaltılması için belirtilen birtakım ilaçlar kullanılmaktadır. Hastanın mutlaka bir veya iki ay dinlendirilmesi gerekmektedir. Sigara içen insanların mutlaka bu zararlı alışkanlıklarını bırakma zorunluluğu bulunmaktadır. Ameliyat sonrasında yeniden güçlü olabilmek için aylarca beklenilmesi sürpriz olarak belirtilmemektedir.

Akciğer Kanserinin Tedavisi

Yorum Yap