Aft olarak bilinen ağız ülserinin neden oluştuğuna dair kesin bir bilgi olmayan doku bozukluğudur. Aftlar uçuk ile karıştırılmamalıdır. Çok can yakıcı olan aftlar mutlaka ağız içinde görülür ve damak, dil, yanak ve diş eti üzerinde birden fazla olarak çıkar. Aftlardan kadınlar daha çok etkilenir fakat hemen hemen her yaşta bu yaralara rastlamak mümkündür. Aftlar genellikle 10 içerisinde kendi kendine geçer ve bir daha çıkıp çıkmayacağı tamamen kişinin bünyesi ile alakalıdır. Tüketilen bazı gıdalar ve kullanılan diş macunları aftı tetikleyici unsurlar arasında sayılabilir. Böyle durumlarda akıllara ağız yarası neden olur diye sorular geliyor.

Travmalar

Yanağı ısırmak, birden çok sıcak veya çok soğuk gıdalar tüketmek, protez dişler ya da yabancı bir cisim ile ağız içinin tahriş edilmesi aftları tetikleyici unsurlar arasında sayılabilir.

Alerji

Fındık, fıstık, süt ve süt ürünleri, kabuklu deniz ürünleri, soya, buğday ve balık gibi gıdalar alerjiyi tetikleyen ürünlerdir. Glüten, çikolata, tarçın, inek sütü proteinleri, domates, badem, incir, ceviz, limon ve çilek ağız içerisinde yara oluşumuna neden olabilir. Histamin salgılaması sonucunda alerjik reaksiyonlar ortaya çıkarak ağızda yaralar oluşmasına neden olur.

Tüketilen Gıdalar

Portakal gibi içerisinde asit bulunan gıdalar ağız yaralarının oluşmasına neden olur. Turunçgillerin hepsinde asit miktarı yüksek olduğu için tüketilen bu ürünler ağız dokusu hassas olan kişilerde rahatsızlıkları tetikleyen ürünlerdir. Bunun yanında sirke, tuzlu, baharatlı, içerisinde sirke bulunan soslar, çerez ve içerisinde kimyasal bulunan hazır gıdalar ağız içi yaralarının oluşmasına neden olur.

Helikobakter Pilori

Helikobakter Pilori mide mikrobu, B12 eksikliği ve ağızda yara oluşumuna neden olur. Aftın altında yatan sebepler araştırılırken genelde helikobakter Pilori atlanır. Aft sorunun altında mide mikrobu var tedavi edilmediği sürece ağızda ki yaralarda iyileşme meydana gelmeyecektir.

Ağız Yarası Neden Olur?

Yorum Yap