Neredeyse herkes günlük yaşantısında ağız kokusu problemleri ile karşı karşıya gelmektedir. Ağız kokusu kişileri oldukça rahatsız etmekte ve sosyal çevre açısından da çekingenlik yaşanmaktadır. Ağız kokusu yaşayan kişilerin sık sık sordukları soruların arasında ağız kokusunun nedenleri çürükler mi? Sorusudur. Ağız kokusu sadece bir nedene bağlı bir durum değildir. Birçok etkenden dolayı ağız kokusu meydana gelmektedir. Ancak diş çürükleri rahatsız edici bir seviyede ağız kokusuna sebep olmaktadır. Tedavi edilmediği taktirde ciddi sorunlar meydana gelir. Mutlaka diş hekimleri tarafından tedavi edilmelidir. Ağız kokusu problemleri ciddi hastalıkların habercisi de olabilmektedir. Dişlerde oluşan çürükler gün geçtikçe bakteriler daha fazla birikerek dişin kırılmasına hatta dişin yerinden çıkmasına neden olur. Çürükler son derecede kötü bir ağız kokusu oluşturur.

Ağız Kokusu Nasıl Geçer?

Ağız kokusunun önüne geçebilmek için ilk olarak diş çürükleri tedavi edilmelidir. Dişlerde oluşan çürükler ağız kokusu oluşturur. Ne kadar hijyene önem verilirse verilsin çürükler ağız kokusunu meydana getirmektedir. Bu nedenle diş hekimlerine başvurulmalıdır.

Ağız kokusu yeterince temizlenemeyen dişlerden de kaynaklanmaktadır. Diş aralarında kalan yemek artıkları, asitli içecekler, sigara ve alkol gibi birçok etken ağız kokusuna neden olur. Dişler yeteri kadar fırçalanmalıdır. Diş aralarında kalan yemek artıkları diş ipi yardımı alarak çıkartılmalıdır. Gün içerisinde sık sık su içilmelidir. Ağzın kurumamasına özen gösterilmelidir. Ağız kuruduğu andan itibaren ağız kokusunu oluşturmaktadır.

Dişler, dil ve diş etleri korunmalıdır. Çok fazla tahriş etmeden yavaş hareketler ile fırçalanmalıdır. Özellikle de dil bölgesinin hijyeni sağlanmalıdır. Dil üzeri gün boyunca aşırı bakteri barındırmaktadır. Bu durumda da ağız kokusunu oluşturmaya neden olur. Dil üzerini bakterilerden arındırmak için her yemekten sonra dil üzeri temizlenmelidir.

Ağız Kokusunun Nedenleri Çürükler mi?

Yorum Yap