Çocukluk ve erişkinlik arasındaki dönem adölesan olarak bilinmektedir. Dünya Sağlık Örgütünün belirlediği adölesan yaş aralığı 10-19 arasıdır. Bu yaş aralığı içinde meydana gelen gebeliklere adölesan gebelik denilmektedir. Adölesan gebelik riskleri ve sorunları hem fiziksel hem de psikolojik olarak genç anne adaylarını etkilemektedir.

Adölesan Gebelik Nedenleri

Adölesan gebelik psikolojik açıdan hem baba hem de anne adayının hayatını etkileyen bir olaydır. Genç yaşta bu sorumluluğu alan anne ve baba adayları kendi hayatlarını bir tarafa itmek zorunda kalıyorlar. Ayrıca eğitimi yarım kalmış elinde bir meslek olmayan bireyler yetişiyor. Geçmiş dönemlere göre adölesan gebelik azalmış olsa da günümüzde hala devam etmektedir. Batı toplumlarında genellikle çocuğun cinselliği merak etmesi veya etrafındaki büyüklere özenmesi sonucu adölesan gebelik meydana gelir. Doğu toplumlarında ise küçük yaştaki çocukların evlendirilmesinin sonucudur. Bunun yanı sıra parçalanmış aile çocuğu olmak, gelir azlığı, ailede ve çocukta ki eğitim eksikliği, tecavüz gibi sorunlar da adölesan gebeliğe yol açmaktadır.

Adölesan Gebelik Riskleri Nelerdir?

Genç yaşta hamile kalan çocuk yaştaki anne adayları psikolojik zorlukların yanı sıra fiziksel ve bedensel olarak birçok zorluk çekmektedirler. Adölesan hamilelerin düşük yapma olasılığı daha fazla olmaktadır. Gebeliğe bağlı olarak hipertansiyon sorunu, zorlu doğum, doğum esnasında meydana gelen perine yırtığı, doğum ağırlığı az olan bebek, erken doğum gibi riskleri bulunmaktadır. En kötüsü de bazı doğumlar sırasında anne adayı hayatını kaybetmektedir.

Adölesan gebelerin, vücutları fizyolojik ve anatomik olarak bu duruma hazır değildir. Kalça kemiklerinin gelişimini tamamlamamasından dolayı doğum zor geçmektedir. Doğum sırasında anüs etrafında yırtıklar meydana gelmektedir. Bunun sonucu olarak dışkı ve idrar kaçırma durumu oluşmaktadır. Anne adayı yaşadığı zorluklardan dolayı bebeğine ve kendine bakamamaktadır.

Adölesan Gebelik Riskleri ve Sorunları

Yorum Yap