Günümüzde ve modern çağının getirdiği kolaylıklardan bir tanesi tampon kullanımıdır. Adette vajinal tampon kullanımı normal günlerden farksız kılmaktadır. Tampon, vajina içine yerleştirilmektedir. Bunun yanı sıra, vajinadan dışarıya doğru sarkan bir ipi bulunmaktadır. Bu tamponlar ise adet günleri için özel olarak kullanılmaktadır. Tamamen hijyenik bir üründür. Adette vajinal tampon kullanımı oldukça avantajlıdır.

Tamponlar birbirinden farklı özellikleri ve emici özellikleri vardır. Adet dönemine uygun tamponlar, adet kanını emerek rahatlık sağlamaktadır. Tamponlar tamamen hijyenik bir şekilde üretilmekte olup, sağlık açısından da herhangi bir sorun olmamaktadır. Vajinal tamponlar, hijyenik petler gibi sık kullanılan petlerden farklıdır. Adet kanının vajina dışına atılmadan önce kanın emilmesini sağlamaktadır. Bayanlarında sosyal ve hijyen sorunlarını da ortadan kaldırmaktadır. Tamponlar petler gibi farklı boyları ve emme güçleri vardır. Bu durumda adet kanınıza göre tampon seçmek daha kolaylık sağlayacaktır. Adet döneminde vajinal tampon bilinçsiz ve uzun süreli kullanılmamasına özen gösterilmelidir. Aksi taktirde mikrop ve enfeksiyon kapmasına neden olacaktır. Tampon kullanımında bilinçli davranmak ve en önemlisi de 4-6 saatten fazla vajinada tutulmaması gerekmektedir. Çok sık ve uzun tutulması halinde ‘Toksik Şok Sendromu’ olarak adlandırılan tehdit edici bir hastalık bulaşmasına sebep olur. Vajinal tamponlar sadece adet döneminde kullanılmalıdır. Vajinal akıntılar ve günlük olarak hijyen sağlamak için tamponlar tercih edilmemelidir.

Tampon Nasıl Kullanılır?

Adet dönemlerinde ilk kez kullanacak olanlar için biraz zorlu ve heyecanlı bir durum olabilmektedir. Çok fazla gerginlik yaşamamanız tavsiye edilmektedir. Aksi taktirde vücut gerilerek tampon kullanımın da zorluklar yaşayabilirsiniz. Bu nedenle derin bir nefes aldıktan sonra kendinizi gevşetmeniz gerekmektedir. Bunun yanı sıra, nazik hareketler ile tamponu kolaylıkla yerleştirebilirsiniz.

Tamponu yerleştirme konusunda zorluk yaşıyorsanız tampon kutularının içinde kullanım talimatları yazılmaktadır. Talimatlara uyarak tampon kullanımını daha kolaylaştıracaktır.

Adette Vajinal Tampon Kullanımı

Yorum Yap