Kadınlar düzenli olarak 28 günde bir adet görmektedirler. Adet gecikmesi birincil veya ikincil olabilir. Bir kadın 14 -16 yaşına kadar adet olmadıysa bu birinci tip adet gecikmesidir. İkincil tip adet gecikmesi ise düzenli adet gören kişilerde adet görmesi gereken zamanın sapmasıdır. Kadının hayatında hormonal dönem olarak 2 dönemi vardır. Östrojen dönemi ve progesteron dönemidir. Adet döngüsünün ilk dönemi östrojen dönemini oluşturur. Adet döngüsünün ikinci dönemi progesteron dönemini oluşturur. Peki, Adeti Nasıl Geciktiririm? Sorunun yanıtını anlatalım.

Adetinizi mutlaka bir doktora başvurarak doktor kontrolünde verilen ilaçlar ile erteleyebilirsiniz. Kadınlarda doğum kontrol haplarının kullanımı da adet dönemlerini 4- 5 gün kadar adetlerini erteleyebilir. bu ilacın sürekli alımı ise zararlı olabilmektedir.

Adeti Geciktirici Bitkisel Çözümler

Bitkisel yollarla da kadınlar adet dönemlerini erteleyebilirler. Yapılması gereken doğal yöntemlerden bir tanesi maydanoz yapraklarını demleyip içerek adet tarihinizi geciktirebilirsiniz. gün içinde 2 veya 3 bardak maydanoz suyu içmek yeterlidir. Bir diğer doğal yöntem ise zencefil ve civanperçemi tüketmektir. Ancak en iyi adet geciktirici yöntem tarçındır. Bir tatlı kaşığı toz tarçın tüketerek âdetinizi geciktirebilirsiniz.

Adet Geciktirici İlaçlar Nasıl Kullanılır?

Adet geciktirme doktor kontrolü altında verilen adet geciktirici ilaçlarla sağlanabilir. İlaçların kullanılması için en doğru zaman adet olmadan önce 4-5 gün içerisinde hapın kullanılmasıdır. İlacı içmediğiniz andan itibaren 2 – 3 gün içerisinde adet görmeye başlarsınız. İlaç kullanım süresi kesinlikle 10 günü geçmemelidir. Vücutta sıvı tutumuna sebep olduğundan kalp ve damar rahatsızlığı olanlar çok dikkat etmelidir. Adet geciktirici ilacı bir gün bile kullanmazsanız adet kanamasının gelmesi olağandır.

Adet Geciktirici İlaçların Kullanılmaması Gereken Durumlar

Adet geciktirici ilaçlar mutlaka doktor kontrolünde kullanılmalı karaciğer hastalığı olanlar, hamileler, aşırı kilolu bayanlar ve gün içerisinde aşırı sigara tüketen bayanlar bu hapları kullanmamalıdırlar.

Adeti Nasıl Geciktiririm?

Yorum Yap