Adet siklusu, adet başlangıcından daha sonraki adet zamanının ilk gününe kadar olan süreyi kapsayan, genelde 28 gün süren bir olgudur. Bu zaman sürecinde kadınların beyninde, yumurtalıklarında ve rahim içi tabakasında farklı oluşumlar ortaya çıkmaktadır. Beyin tarafından salgılanan hormonlar rahimde etki meydana getirerek, yumurtalıklardan birini uyarır. Uyarılan ve döllenme için hazır olan yumurta, genel olarak adet siklusunun oluşumu sağlayarak, siklusun ortasında serbest hale gelir. Bu süreçte rahim ise kendisini muhtemel bir gebeliğe hazırlamak maksadıyla kalınlaşarak adet oluşumu belirtilerini meydana getirir. Döllenme gerçekleşmediği zaman serbest hale gelen yumurta hücresinin ömrü tükenir, gebelik için hazırlık sürecinde olan rahim iç tabakası adet kanaması yoluyla vajina dışına çıkarak, yeni bir adet siklusu başlatır.

Adet Siklusu Beyinde Ne Gibi Değişiklikler Meydana Getirir?

Adet siklusu, regl başlangıcının, adet kanamasının ilk günü olduğundan, beyin tabakasında yer alan hipotalamus bölgesinde salgılanan GnRH hormonu, hipotalamusa yakın hipofiz endokrin bez’de folikul uyaran FSH salgısı başlar. FSH hormonun etkisiyle de overlerden yeni bir yumurta hücresi folikül adı altında kesecik içerisinde olgunlaşır. Folikül yumurta hücresin içeren keseye verilen isimdir. Ergenlik döneminde kız çocuklarda yaklaşık olarak 400 bin folikül bulunur. Her adet siklusunun oluşumu sırasında FSH hormonu belirli sayıda folikülü büyümesi amacıyla uyarır. Yumurta kısmında folikül olgunlaşması tamamlandığında, olgunlaşan folikül içinde yüksek miktarda östrojen üreterek rahim iç tabakasını geliştirir.

Adet Siklusunda Yumurtalıkta ve Rahim İç Tabakasında Meydana Gelen Olaylar Nelerdir?

Yumurtalıkta meydana gelen olaylar; kadınlar her ay meydana gelen adet siklusunun oluşumu sırasında ilk gün, bir yumurtalığa yakın meydana gelen, yumurta hücresi salgısı olan FSH hormonunun etkisi ile olgunlaşma süreci başlar. Rahim iç tabakasında meydana gelen olay ise; Endometriyum diye bilinen rahmin iç tabakası adet başlangıcın ilk aşamasında salgılanan östrojen hormonun etkisi sonucu kalınlaşır. Böylece rahmin iç tabakasında östrojen hormonun etkisi ile kalınlaşan proliferatif aşama tamamlanır. Daha sonraki evre ise; progesteron etkisinde gerçekleşen salgılamaya sekresyon aşaması meydana gelir.

Adet Siklusunun Oluşumu

Yorum Yap