Kadınların genelinde merak edilen sorulardan bir tanesi adet siklusu (döngüsü) nedir? sık sık rastlanan soruların başında gelmektedir. Adet siklusu hormonların belirttiği etkilerinden dolayı üreme organların her ay geçirdiği bir takım değişikliklerdir. Adet siklusu (döngüsü), ilk adetten son âdete kadar sürmektedir. Beraberinde adet kanaması son adete kadar sürerek karakterize, üreme ile gerçekleşen neslin devamı için ve tüm vücudu etkileyen bir zincirdir. Adet siklusu denildiği zaman veya adet dönemi denildiğinde ilk günden başlayıp diğer ilk güne gelen bir süreci kapsamaktadır. Normalde bu sürede 28 gün içinde olmakla beraber 21 ila 35 gün arası normal kabul edilmektedir. Bu dönemde en önemli konu ise adetin ilk günüdür. Âdetin ilk günü kanamanın ilk günü demektir.

Adetin ilk günleri sorulduğunda mutlaka kanamanın başladığı ilk gün olarak belirtilmesi gerekmektedir. Bu durumun nedeni ise kısırlık tedavisinde, yumurtlama takibinde ve gebelik yaşı yapılan bu hesaplamalar hep kanamanın ilk günü ile yapılacaktır. Bunun yanı sıra, düzenli olarak kaydedilmesi daha yararlı olacaktır.

Adet Siklusu (Döngüsü) Sırasında Neler Olur?

Adet siklusu her ay olarak yumurtalıklardan bir adet seçilerek yumurta hücreleri gelişmektedir. Bu sırada da yumurtlama görülmektedir. Rahmin içerisinde bulunan zar tabakası ilk olarak kalınlaşır, hemen ardından bir salgı üretmeye başlar. Bunun yanında da rahme doğru giden kan miktarı artmaktadır. Yumurtalar fallop tüpünden geçerek rahme ulaşmaktadır. Ancak bu sırada da spermler ile karşılaşılırsa döllenme ortaya çıkar. Döllenmiş olan yumurtalarda rahmin içerisindeki tabakaya yerleşir. Böylelikle daha da büyümeye başlar. Bu sırada da hamilelik meydana gelir. Eğer bu durumda hamilelik görülmezse hormonların düşmesine neden olmaktadır. Rahmin içerisinde kalınlaşmış olan tabakaya neden olmaz ve tabaka dökülmeye başlar. En son olarak ta kanama ile birlikte atılmaktadır.

Adet Siklusu (Döngüsü) Nedir?

Yorum Yap