Yaz tatili yapan bayanların en çok korktukları şey tatilde regl olmak. Normal günlerinde bile adet olan bayanlar rahat edemezken tatilde hele havuza ya da denize girmek istediklerinde hep bir tereddüt yaşarlar. Mayolarında oluşacak bir leke ihtimali bayanları huzursuz eder. Bayanların en çok merak ettiği adet kanaması denize havuza girilmesi sakıncalı mıdır? sorusudur.

Adetliyken Havuza Ve Denize Girilir mi?

Adetliyken havuza ve denize girmenin sağlık açısından hiçbir sakıncası yoktur. Fakat adet dönemini çok yoğun, şiddetli ağrıları olanlar âdetin en yoğun olduğu 1. Ve 2. günler hariç. Ancak vajinada bulunan uyku halindeki mantar deniz veya havuza girdikten sonra enfeksiyona dönüşme olasılığı taşımaktadır.

Adetliyken Havuza Veya Denize Girerken Ne Yapmalıyız?

Deniz veya havuza tampon kullanarak girilebilir. Tampon kullanarak deniz veya havuza rahat girilirken dikkat etmeniz gereken ufak bir ayrıntı ise vajina içine tamponu yerleştirdikten sonra 3_4 saat arayla tamponu değiştirmenizdir. Tamponda fazla bekleyen kan beklediği süre kadar bakteri üretir. Havuzlarda klor ve benzeri ilaçlar kullanıldığı için tamponu iyice vajinaya iterek vajinaya zararlı maddelerin ulaşmasını engellemelisiniz. Islak mayonuzu veya şortunuzu üzerinizde uzun süre tutmamalısınız. Mantar tehlikesine karşı deniz veya havuza girdikten sonra çıkınca mutlaka yıkanıp kurulanmalı ve güneşlenmelisiniz.

Denize Ve Havuza Girerken Ped Kullanmak

Denize günlük pedlerle girmenin hiçbir sakıncası yoktur. Fakat havuza giriyor ve havuzu başkalarıyla paylaşıyorsanız ped ile havuza girmek etnik olmayacaktır.

Menstrual Cup ( Adet kupası) ile deniz veya havuza girmek: Menstrual cup vajinanın için yerleşen tampon ya da ped gibi kanı emmeyen kanı içine hapseden plastik bir malzemeden oluşur. Bu cuplar ile denize veya havuza girmenin hiçbir sakıncası yoktur.

Ya da bir başka çözüm olarak doktorunuzun denetiminde adet günlerinizi değiştirebilirsiniz.

Adet Kanaması Denize Havuza Girilmesi Sakıncalı mıdır?