Adet düzensizliği konusunda şikâyet eden kadınlar, bir kadın doğum uzmanına giderek tanı ve tedavisi hakkında gerekli işlemleri yapar. Adet düzensizliği, tanı sırasında kadın uzmanı tarafından jinekolojik muayene ve ultrasonografi ile yapılır. Ayrıca, aktif olarak cinsel yaşamı olan kadınların, idrar ve kanında yapılan gebelik tahlilleri, adet düzensizliği tanısında da kullanılmaktadır. Adet düzensizliğinde hormonal bozukluk ölçümleri, âdetin 2 veya 3. gününde, aç karnına alınan kan örneği ile yapılarak düzensizlik ile ilgili tanı ortaya konur.

Disfoksiyonel uterin kanama ile ilgili kesin tanı nasıl konulur?

Adet düzensizliği ile ilgili adet düzensizliği tanı ve tedavisi nasıl yapılır? Bu konuda sorunlara yol açan, myom, polip, kanser, lezyon gibi öncü sorunların tespit edilmesi için gerekli olan tüm tanı tedavi yöntemleri ugulanması yapılmalıdır. Bunun için rahatsızlık ile ilgili doğru bilgi verilmesi ve fiziki muayene doğru tanı için gerekli olan işlemlerdir. Ayrıca gebelik haline olan kişiler, sık sık anormal kanama nedeni olabilmektedir. Dış gebelik, düşüklük, trofoblastik hastalığına b-HCG hormonuna bakılarak tanı konulabilir.

Tanı ve Tedavi Yöntemleri Olarak Endometrial Kesinlikle Yapılmalı Mıdır?

Kısa zamanlı menstruel problemi olan, özellikle genç kadınlar, doğum kontrol hapları veya progesteron ile tedavi edilme şanslarına sahiptirler. Fakat endometrial kanser şüphesi riskini taşıyan kadınlar, tedavi öncesinde mutlaka endometrial biyopsi yapmaları gerekmektedir.

Adet Düzensizliği Nasıl Tedavi Edilmektedir?

adet düzensizliği tanı ve tedavisi nasıl yapılır? Bu konuda meydana gelen adet düzensizliği tedavi metodunda, hormon içermeyen tıbbi ilaç ve cerrahi uygulamalar kullanılır. Adet kanamalarının şiddetli olduğu durumlarda kürtaj yapılır. Rahim içi patolojik sonuca göre hastanın yaşı ve çocuk istediği beklentisi dikkate alınır. Adet düzensizliği için en çok kullanılan tedavi yöntemleri maddeler halinde sıralayabiliriz.

  1. a) Östrojen tedavisi
  2. b) Progesteron tedavisi
  3. c) Doğum kontrol hapları ve oral kontraseptif tedavisi
  4. d) Medikal ve cerrahi yöntemler tedavisi uygulanmaktadır.

Adet Düzensizliği ve Tedavisi Nasıl Yapılır?

Yorum Yap