Adet döneminde akıntıyı kesme yolları, hemen hemen her bayanın merak ettiği yaygın bir sorundur. Aşırı adet kanaması; anemi başta olmak sureti ile, miyomlar, gebelik komplikasyonları, tiroid, kilo alma ya da verme, hormonel dengesizlik, adenomiyoz, endometrium kanseri, polip, pelvik inflamatuar hastalıkları gibi sayısız komplikasyonlara sebep olur. Doğum kontrol hapları, diyetler ya da yapılan egzersizler de aşırı kanama yaratır. Ağır regl dönemlerinde; halsizlik, anemi, uyuşukluk, yorgunluk, ruhsal sıkıntı, baş ağrısı, ciddi sancılı kramplar, memelerde ağrı, nefes darlığı gibi rahatsızlıklar ile karşılaşmak mümkündür.

Adet Dönemini Düzenleyen ve Bozan Durumlar

Adet dönemlerinde vücutta oluşan kan kaybı nedeni ile, vücudun demir dengesinde bozulmalar olur. Bu dengeyi; patates, kayısı, pekmez ve kabak çekirdeği yemek, yerine getirir. Bunun yanında; yulaf, kabak, susam ve karpuz da aşırı kanamayı azaltır. Yetersiz ve düzensiz uyku da, bu sorunu kötüleştiren faktörler arasında yer alır. Günlük en az 7 ya da 8 saat uyumak, çok önemlidir. Adet dönemindeki uyku düzeni, ruhsal anlamda da gerginliği ortadan kaldırır.

Adet Döneminde Yapılmaması Gerekenler

Regl dönemindeki kişilerin çok ağır kaldırmaktan uzak durması gerekir. Kanamanızın çok olduğu zamanlarda, zencefil yemek hiç iyi değildir. Bu durumlara dikkat edilmesi, aşırı adet kanamasına engel olur. Bunun dışında; aşırı adet kanamalarına karşı, ilaç yerine kullanılan doğal tedavi yöntemleri mevcuttur. Doğal tedavilerin işe yaramadığı durumlarda, mutlaka bir jinekoloğa danışmak gerekir. Demirhindi, portakal suyu, Bektaşi üzümü suyu, papaya suyu, rezene çayı, cayenne, elma sirkesi, papatya çayı ve de kekik çayı içmek kanama belirtilerinin azalması açısından etkilidir. Brokoli, kişniş tohumları, turp, kabak, şeker kamışı, hardal tohumları ve de maydanoz gibi bitkileri de suda kaynatarak içmenin, faydası olduğu gözlemlenir.

Adet Döneminde Akıntıyı Kesme Yolları

Yorum Yap