Sağlıklı beslenme her insan için oldukça dikkate alınması gereken durumlar arasındadır. Kadınlar da bu durum daha da hassasiyet istiyor. Adet dönemlerinde ve hamilelik zamanlarında sağlıklı beslenme daha da fazla önem kazanıyor. Kadınların sağlıksız yiyeceklerden uzak durması gereken zamanlar içerisinde bu iki dönem oldukça dikkat edilmesi gereken zaman dilimleridir.

Hamilelik Dönemlerinde Sağlıklı Beslenme

Hamilelik dönemi bir kadının en hassas olduğu süreçtir. Bu sürede hep psikolojik hem de fiziksel olarak birçok değişimden geçen kadınların sağlıklı beslenme konusunda çok dikkat etmesi gerekiyor. Kadınlarda kilo artışı, cilt lekelerinin oluşması gibi fiziksel değişimler aynı zamanda psikolojik durumlarını da olumsuz etkileyebiliyor. Bu yüzden bu dönemde kadınların kilo yapan ve sağlığa zararlı olan yiyeceklerden uzak durması gerekiyor. Aynı şekilde bu durum bebeğin zihinsel ve fiziksel gelişimi için de çok önemli bir durum. Sağlıklı bebek dünyaya getirmek büyük oranda annenin sağlıklı beslenmesi ile ilgili olan bir meseledir. Bol vitaminli yiyecekler tüketilmesinde fayda var.

Ergenlik Dönemleri

Bu dönem genç kızlığa adım olarak da isimlendirilebilir. Bu süreçte hanımların bol yağlı gıdalar tüketmesi sivilcelerin çoğalmasına ve bedende istenmeyen kiloların oluşmasına neden olabilir. Cips, hazır yiyecekler, asitli içecekler bu dönemde tüketilmemesi ya da minimum miktarda tüketilmesi gereken gıdalar arasında yer alıyor.

Adet Dönemlerinde Beslenme

Kadınların en hassas olduğu durumlardan birisi de adet dönemleridir. Bu dönemde birçok kadın yoğun olarak tatlı ihtiyacı hisseder. Ancak tatlı tüketmek çok da sağlıklı bir beslenme şekli değildir. Tatlı tüketmek yerine kan şekerinizi yükseltecek şekilde tatlandırılmış besinler tüketebilirsiniz ya da taze sıkılmış portakal suyu, vişne suyu içebilirsiniz. Bu şekilde hem adet döneminde fazla kalori almamış olursunuz hem de daha sağlıklı bir şekilde bu dönemi atlamış olursunuz.

Kadınların Sağlıksız Yiyeceklerden Uzak Durması Gereken Zamanlar

Yorum Yap