Kadınlarda aşırı tüylenme sorununa tıp dilinde ‘hirsutizm’ denir. Aşırı tüylenme (hirsutizm), anormal derecede yükselen androjen (erkek cinsellik hormonu) seviyesinden veya kıl köklerinizin normal androjen düzeylerine daha duyarlı olmasından dolayı ortaya çıkar. Bir kız ergenliğine eriştiğinde hem kadın hem de erkek cinsellik hormonları üretir ve bunlar bir denge içindedirler. Eğer yumurtalıklardaki bir anormallik nedeniyle denge bozulur ve daha fazla androjen hormonu üretilmeye başlarsa bu hirsutizm sorununu beraberinde getirir.

Kadınlarda Tüylenme Sorununun Yaşandığı Bölgeler

  • Dudağın üst bölümü, çene, yanaklar
  • Göğüs ve areola (meme çevresindeki pigmentli bölge)
  • Sırtın üst ve alt kesimleri
  • Linea alba (karın ortasındaki lifli yapı)
  • Bacak ve kalçalar

Hirsutizm, erkek tipi kellik, sesin derinleşmesi, kadın tipi yağlanmanın kaybolması ve göğüs boyutunun küçülmesi, akne ve virilizasyon gibi belirti ve semptomları da beraberinde getirebilir.

Hirsutizm’in Diğer Nedenleri

Etnik köken

Hintli kadınlar ve akdeniz ülkelerinde yaşayan kadınlar dünyanın düğer bölgelerinde yaşayan kadınlara oranla daha fazla tüylenme sorunu yaşarlar.

Çözüm: Irkınız ve etnik kökeniniz hakkında yapabileceğiniz çok şey yok. Bununla başa çıkmanın en iyi yolu, lazer, elektroliz, tüy dökücü kremler kullanmak, tıraş veya cımbızla istenmeyen tüyleri almaktır.

Polikistik Over Sendromu

Polikistik over sendromu, diğer başka belirtilerle birlikte hirsutizme de neden olabilir . Polikistik over sendromunun sebeplerinden biri, ovaryumları uyaran ve vücudun seks hormonlarında dengesizliğine neden olan LH hormonunun fazla üretilmesidir.

Çözüm: Doğum kontrol hapları veya kadının yaşına bağlı olarak hormon tedavisi önerilir. Bir diüretik olan ‘spironolakton’, Uluslararası Kadın Sağlığı Dergisinde yayınlanan bir araştırmaya göre günlük 100-200 mg dozlarda uygulandığında hirsutizme karşı etkilidir.

Cushing Sendromu

Kadınlarda hirsutizmin bir diğer nedeni Cushing sendromudur; Cushing sendromundan muzdarip hastaların vücutlarında aşırı seviyede kortizol bulunur. Adrenalin bezlerin ürettiği bir hormon olan kortizol, kan basıncını düzenler ve metabolizmaya yardımcı olur ve vücudun strese nasıl tepki vereceğini ayarlar. Uzun süreli kortikosteroid kullanımı cushing sendromuna neden olabilir.

Çözüm: Doktorunuz Cushing sendromunu tedavi etmeniz konusunda size rehberlik edecektir. Ameliyat veya radyoterapiye ihtiyacınız olabilir veya fazla kortizol üretimini engelleyen ilaçlar kullanmanız gerekebilir.

Kadınlarda Tüylenme Sebepleri

Yorum Yap