Gözlerde sarılık, birçok hastalığın habercisi olabilmektedir. Gözler, vücutta en geç yaşlanan ve en çok gelişen organlardır. Yaş ilerledikçe iki kapak arasında beyazlar sararmaya başlar. Yani bu durumda kirli bir beyaz halini almaktadır. Gözlerde sarılık birden bire oluşabilecek bir durum değildir. Yavaş yavaş gerçekleşmeye başlar. Yaşlılarda görülen bu sararmalar normal olarak karşılanmaktadır. Ancak sarılık erken yaşlarda ve dönemlerde meydana geliyor ise, normal olarak görülmemektedir. Geç olmadan mutlaka doktora danışılmalıdır. Gözlerde oluşan sararmalar nedenleri öğrenilmeli ve tedavi uygulamalarını yapılmalıdır. Kesinlikle bilinçsizce tedavi yapılmamalıdır. Hastaların en merak ettiği konulardan bir tanesi gözlerdeki sarılığın nedenleri? Hakkında sıkça gelen sorulardır.

Gözlerde oluşan sarılığın en büyük belirtisi karaciğer iltihaplanmasıdır. Karaciğer iltihaplanmasına hepatit denmektedir. Bazı durumlarda kan hastalıkların aşırı derecede parçalanması ya da karaciğer içi ve dışı safra yollarının tıkanması halinde gözlerde sarılık meydana gelmektedir.

Gözlerde Sarılık Nasıl Bulaşır?

Gözlerde sarılığa yol açan hepatit virüslerinin birçok çeşidi olmaktadır. Aralarında en sık görülenleri ise A ve B virüsleridir. Virüs yoluyla oluşan hepatitler A ve E virüsleri dışkı olarak atılmaktadır. Bu virüsler genel olarak kirli yiyecekler yoluyla bulaşmaktadır. B ve C virüsleri ise kan yoluyla oluşmaktadır. Tırnak cihazları, manikür aletleri, diz fırçaları ve sterilize edilmemiş tıraş aletleri gibi birçok nedenden dolayı meydana gelmektedir.

Belirtileri Nasıldır?

Hepatitlerin en büyük belirtisi göz sararmasıdır. Gözlerde sarılık meydana gelmeden önce birden fazla belirtilerini göstermektedir. Bunların arasında halsizlik, iştahsızlık, ağrılar ve kas ağrıları sıkça görülmektedir. Bir süre sonra ise, idrar rengi koyulaşmaya başlar. Bunun yanı sıra, göz akıntıları ve cilt sararmaları da meydana getirebilmektedir. Hastada ateş ve iştah kayıpları da oluşmaktadır. Bu belirtiler sırasında göz sararmalarından şüphe ediyorsanız, mutlaka doktora başvurulması gerekmektedir. Nedenine bağlı olarak tedavi edilmelidir.

Gözlerdeki Sarılığın Nedenleri?

Yorum Yap