Göz altında bulunan kaslar arasında tampon işlevi gören yağ kesecikleri bulunmaktadır. Bu yağ kesecikleri zaman içerisinde üzerindeki bağ dokunun gevşemesi ve kasların uzun süre kasılı kalması sonucu fıtıklaşır ve göz altından torbalar oluşmasına sebep olur. Bu durumu tetikleyen birçok neden bulunmaktadır. Ancak göz altı torbalarına sıcak su yöntemi uygulayarak bağ dokunun gerginliğini tekrar kazanması sağlanarak önlenebilir.

Göz Altı Torbalarının Sebepleri

Göz altı torbaları genellikle geçicidir. Oluşmalarının sebebi göz altı kaslarının aşırı kasılmasıdır. Buna ise bilgisayar, televizyon gibi ekranların karşısında uzun süre kalmak, uykusuzluk ve düzensiz yaşam, yorgunluk gibi geçici etkiler sebep olmaktadır. Sürekli tüketilen alkol, kafein gibi uyarıcı maddelerin vücuda sık alımı da göz altı torbalarına sebebiyet vermektedir. Bu durumlar değiştirildiğinde göz altı torbaları geçecektir. Göz altı torbaları bazen genetik faktörler ya da yaşlanmaya bağlı olarak ortaya çıkar. Bu durumda kalıcı hale gelen göz altı torbalarının oluşması önlenemez. Cerrahi müdahale gerekmektedir.

Hastalık Belirtisi Olabilir

Geçici olarak ortaya çıkmış göz altı torbaları eğer uzun süre geçmiyorsa bu durum bazı hastalıkların sebebi olabilir. Genel olarak vücutta tuz artışına bağlı olarak gelişen böbrek rahatsızlıkları bu durumu tetikler. Ayrıca solunum yolları rahatsızlıkları da göz altı torbalarının oluşumunu tetiklemektedir.

Göz Altı Torbalarına Sıcak Su Uygulaması

Göz altı torbaları eğer kalıcı değilse basit bir biçimde yapılacak rutin uygulamalar geçmelerini kolaylaştıracaktır. Bu uygulamalardan en etkili olanı sıcak su kompleksidir. Bir pamuk veya havlu sıcak suya batırılarak gözün üstüne konulur ve yaklaşık beş dakika bekletilir. Bu uygulama her akşam düzenli olarak yapılmalıdır. Bu sayede göz altı kaslarının gevşemesi ve oluşan ödemin atılması sağlanmakta ve göz altı torbaları geçmektedir.

Göz Altı Torbalarına Sıcak Su Yöntemi

Yorum Yap