Çocuklarda meydana gelen lösemi hastalığı tedavisinde yüzde yüz başarı sağlama imkânı mümkündür. Ancak hastalığın erken fark edilmesi çok önemlidir. Lösemi aynı zamanda kan kanseri olarak bilinen bu hastalık daha çok kemik iliğinde meydana gelir. Ancak zaman zaman farklı organlarda meydana geldiği de tespit edilmiştir. Kanda bulunan hücrelerde bozulmaların meydana gelmesi sonucunda oluşan bir rahatsızlıktır. Bu hücreler bozulma sonucunda kontrolsüz bir şekilde çoğalmaya başlar ve bu vücudu sarar. Lösemi hastalığı hem çocukluklarda hem de yetişkinlerde görülebilen bir hastalıktır. Çocuklarda meydana gelen hastalıkların başında lösemi hastalığı geliyor. Ancak bu hastalığın tedavisinde başarı elde edilebilmesi için erken tanı, hastanın tedavi sırasında ki bakımı ve morali, risk sınıfının belirlenmiş olması çok önemlidir

Lösemi Hastalığı Erkek Çocuklarda Daha Fazla Meydana Geliyor!

Lösemi hastalığı kız çocuklara göre erkek çocuklarda daha fazla görülebilen bir rahatsızlıktır. Bu hastalığın tedavisi kız çocuklarda yaklaşık iki buçuk yıl kadar bir zaman alırken erkek çocuklarda bu zaman dilimi üç buçuk yıla kadar uzayabiliyor. Çünkü kanser hücreleri erkeklerin testislerinde rahatlıkla saklanabiliyor ve burada üremelerine devam ediyor. Bu nedenle kemoterapi esnasında testislerde ki kanser hücreleri gözden kaçabiliyor ve tedaviden sonra hastalık tekrarlayabiliyor. Hastalık kişi de ergenlik döneminde meydana gelirse o zaman sperm dondurma yöntemi ile spermler dondurulur. Peki, çocuklarda lösemi hastalığı nedenleri nelerdir?

Çocuklarda Meydana Gelen Lösemi Hastalığı Nedenleri Nelerdir?

Çocuklarda meydana gelen lösemi hastalığı yetişkin insanlarda görülen hastalıktan daha farklıdır. Çünkü yetişkinlerde çevresel faktörler etki ederken çocuklarda daha çok genetik faktörler etki eder. Vücutta kanseri engelleyen hücrelerde meydana gelen değişiklikler sonucunda kişinin vücudu kanser hücreleri için bir zemin hazırlar. Çocukların küçük yaşlarda bazı kimyasal maddelerle temas kurması halinde lösemi hastalığı meydana gelebilir. Lösemili çocuklarda daha çok genetik faktörler etki eder. Kişinin ailesinde herhangi birinde lösemi hastalığının olması durumunda kişi de yüksek risk taşır.

Çocuklarda Lösemi Hastalığı

Yorum Yap